Petrolul a plecat cu o remiză prețioasă de pe „Arcul de Triumf”.Dinamo-PETROLUL PLOIEȘTI 1-1

Petrolul a plecat cu o remiză prețioasă de pe „Arcul de Triumf”, Gicu Grozav salvând înfrângerea în fața lui Dinamo după ce a marcat, din penalty, în cel de-al 13-lea minut al prelungirilor!

Dinamo și Petrolul au pus indigoul peste rezultatul înregistrat, tot în Capitală, și în turul sezonului regulat, însă, de această dată, povestea meciului a fost presărată cu mult mai mult dramatism. După o primă repriză discretă, elevii lui Florin Stîngă s-au văzut conduși pe tabelă chiar înainte de pauză, atunci când De Moura (39) a punctat cu un șut din interiorul careului, dar au reușit, după reluare, să-și ridice nivelul jocului și să obțină, în cele din urmă, un punct extrem de valoros în economia luptei dure din play-out.

Golul izbavitor a venit târziu, după o avalanșă de mari ratări (Hanca ’53, Grozav ’61, Irobiso ’73, Dumitriu ’74...