Ciucă și Ciolacu, despre impozitarea progresivă
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că susţine impozitarea progresivă, însă a adăugat că în România nu poate fi introdusă această măsură până când Autoritatea Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) nu va fi complet digitalizată.
„Până când ANAF-ul nu va fi digitalizat, nu sunt unul dintre susţinătorii introducerii impozitării progresive. Dar sunt unul dintre cei mai mari susţinători ai acestui tip de impozitare, pentru că aceasta este direcţia pe care luat-o întreaga lume, întreaga Europă, mai puţin Rusia. Sau dacă dorim să apărăm ceva deja depăşit în întreaga lume sau în întreaga Europă, mai puţin în Rusia, cota unică, atunci să revenim la cota unică, fiindcă ea nu mai există în România”, a afirmat Marcel Ciolacu.
Și premierul Nicolae Ciucă a fost întrebat despre faptul că, pe surse, se discută de două variante vizavi de supraimpozitare – a bugetarilor cu venituri mari, dar aplicată şi în mediul privat.
„Celelalte chestiuni care ţin de impozitare, supraimpozitare, sunt, de asemenea, elemente de analiză pe care le aşteptăm de la Ministerul de Finanţe. Nu putem să venim cu astfel de taxe, discutăm cu mediul privat, îi încurajăm să facă investiţii, îi încurajăm să se dezvolte. Nu ar fi corect din partea statului să vină peste noapte cu astfel de măsuri. Iar adoptarea la nivelul Guvernului a unei astfel de decizii nu poate să se întâmple în acest moment, pentru că trebuie, de asemenea, asigurate condiţiile de constituţionalitate şi celelalte elemente pe care trebuie să le avem clar pe masă vizavi de efectele şi consecinţele acestor măsuri”, a afirmat Ciucă.
Totodată, premierul a susţinut că impozitarea progresivă este o soluţie care se poate aplica în România doar atunci când vom avea „toate instrumentele necesare”.
„Mai precis, digitalizarea la nivelul Ministerului Finanţelor pentru determinarea venitului global, pentru că discutăm de impozitare progresivă, în condiţiile în care putem să determinăm venitul global. Aşa cum astăzi toate aceste cifre încă sunt ţinute cu creionul în registre, este imposibil să se aplice impozitarea progresivă”, a afirmat Ciucă.
Cotidianul RO