Europa în luptă cu minciunile şi dezinformarea propagandei ruse

  • Postat în Fapt divers
  • la 31-07-2017 08:01
  • 351 vizualizări
Europa în luptă cu minciunile şi dezinformarea propagandei ruse
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Octavpelin'sWeblog

CER SI PAMANT ROMANESC

Europarlamentarul român Siegfried Muresan, negociator-șef al Parlamentului European pentru Bugetul Uniunii Europene din anul 2018, a propus recent un proiect-pilot menit să combată propaganda și acțiunile de dezinformare ale Federației Ruse din presă si de pe rețelele sociale, finanţat cu 3 milioane de euro în bugetul UE pentru anul viitor.

Proiectul lui vine după ce, în luna noiembrie 2016, Parlamentul European a adoptat o rezoluție în care cerea instituțiilor UE să ia măsuri pentru a lupta împotriva influenței crescânde a propagandei rusești.

”Elfii contra trollilor” – sau cum luptă Europa cu propaganda rusească

Ziarul The Washington Post a studiat experiența europeană în lupta cu dezinformarea, hacking-ul și trolling-ul de origine rusă și a ajuns la concluzia că dezvoltarea metodelor pentru contracarea amestecului rusesc a necesitat din partea serviciilor de contraspionaj, parlamentarilor și jurnaliștilor din țările europene mai mult de un deceniu.

Potrivit experților europeni, cel mai bun remediu împotriva…

Vezi articol original 1.589 de cuvinte mai mult


Din categoria:Politica