Guvernul pasează Parlamentului

  • Postat în Fapt divers
  • la 11-11-2022 11:54
  • 168 vizualizări
Guvernul pasează Parlamentului
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Octavpelin'sWeblog

UPDATE Guvernul a adoptat vineri o ordonanță de urgență prin care se stabilește un mecanism de achiziție de energie electrică pentru protejarea populației și a economiei. La finalul ședinței, ministrul Energiei, Virgil Popescu, a anunțat că e ”posibil” ca prețul energiei pentru cei care depășesc un consum de 255 de kilowați/lună să fie de 1,3 lei/ kWh, prin modificarea Ordonanței 119 în Parlament. El spune că ”sistemul va permite o stabilitate a prețurilor” și îl laudă ca fiind unul ”ingenios”, care este deja aplicat și-n Franța. Perioada de aplicare este până la 31 martie 2025.

”Prețul de achiziție al acestei energii este prețul de referință din Ordonanța 119, acel 450 de lei preț pentru care statul nu percepe absolut nicio contribuție la fondul de tranziție. Este un preț care asigură dezvoltarea în continuare a companiilor și permite dezvoltarea de noi capacități de energie electrică. În acest sistem vor participa doar capacitățile puse în funcțiune înainte de Ordonanța 27, deci dăm un semnal în piață pentru investiții noi, în sensul că energia acestora nu va fi captată în acest sistem. Pentru anul 2023 estimăm că aproximativ o treime din piața de energie se va regăsi in acest sistem.Putem vorbi de o achiziție si de un preț al energiei electrice achiziționat de către furnizori care va permite practic menținerea acestor plaje de 68 de bani pentru persoanele fizice până în 100 kWh, 80 de bani până in 255 kWh, posibil 1,3 lei prin modificarea Ordonanței 119 în Parlament pentru restul consumatorilor și 1 leu pentru IMM-uri, instituții publice, ceea ce se găsește acum în ordonanța 119. Cred că acest sistem va permite o stabilitate a prețurilor pe toată perioada de aplicare a acestui mecanism”, a declarat Virgil Popescu.

Parlamentul va decide! După negocieri în Coaliție

Aceste plaje de preț vor fi decise până la urmă de către Parlament. Marian Neacșu, șeful Secretariatului General al Guvernului (SGG), prezent la conferința de presă de după ședința de Guvern, a fost întrebat de ce mai e nevoie să fie modificată ordonanța în Parlament. Acesta a răspuns că vor urma săptămâna viitoare discuții și, dacă acest grafic se va menține, peste două săptămâni ar urma să treacă legea.

Noutățile lui Ciucă

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat înaintea ședinței de Guvern că forma finală a ordonanței care reglementează prețul energiei conține o serie de noutăți. „Vom menține prețul la energie electrică pentru consumatorii casnici de 0,68 lei pentru cei care consumă până la 100 de kw și 0,80 lei pentru cei care consumă între 100 și 255 de kw. Vom menține prețul de 1 leu pentru IMM-uri și noutatea care apare prin acest mecanism este că vom asigura un preț pentru marii consumatori de 1,3 lei. De asemenea, consumatorii casnici care consumă peste 255 de kw vor beneficia de același preț cu specificația că diferit față de prevederile anterioare primii 255 de kw vor fi plătiți la valoarea de 0,80 lei”, a explicat premierul Nicolae Ciucă. „Astfel, protejăm populația și asigurăm competitivitatea produselor românești”, a precizat premierul.

Cotidianul RO