IN URMA EXERCITIULUI MILITAR „ARGEDAVA SABER 2017,S-O INTAMPLAT UN INCIDENT GRAV:UN TAB ROMANESC,S-O SCUFUNDAT IN DREPTUL LOCALITATII BORDUSANI ,IALOMITA!

  • Postat în Fapt divers
  • la 19-07-2017 13:03
  • 497 vizualizări
IN URMA EXERCITIULUI MILITAR „ARGEDAVA SABER 2017,S-O INTAMPLAT UN INCIDENT GRAV:UN TAB ROMANESC,S-O SCUFUNDAT IN DREPTUL LOCALITATII BORDUSANI ,IALOMITA!
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Octavpelin'sWeblog

Un TAB al Ministerului Apărării Naționale s-a scufundat sâmbătă, în Dunăre, în timpul unui exerciţiu în cadrul Saber Guardian 2017, desfășurat în țara noastră.

Transportorul s-a scufundat în dreptul localității Bordușani, județul Ialomița.

Update: Explicația MApN

Ministerul Apărării precizează miercuri cu privire la incident că în cadrul secvenţelor de instruire ale exerciţiului “ARGEDAVA SABER 17”, desfăşurat pe malul drept al braţului Borcea, în zona localităţii Borduşani, în data de 15 iulie, pe timpul exersării procedurilor de traversare a cursului de apă, echipajul unui transportor amfibiu blindat TAB-77 a raportat infiltrarea apei în interiorul transportorului.

„Evenimentul face parte din gama de situații tactice luate în calcul de planificatorii exercițiului. Echipajul transportorului și forțele de sprijin special destinate pentru această situație au pus în aplicare procedurile de salvare și evacuare a personalului, care au funcționat conform standardelor și baremelor stabilite. Niciun militar nu a fost rănit pe timpul acestor operațiuni.

Evacuarea transportorului amfibiu blindat TAB-77 nu a fost posibilă pe loc, cu echipamentele standard din dotarea unității, ca urmare a caracteristicilor cursului de apă din zona respectivă. Operațiunea de scoatere a mijlocului tactic scufundat va fi realizată ulterior, cu ajutorul unor utilaje furnizate de un operator specializat civil, în cooperare cu structuri din M.Ap.N. În tot acest timp, navigația pe brațul Borcea s-a desfăşurat în siguranţă, locul de scufundare fiind balizat conform procedurilor, iar căpitania portului Fetești a fost informată”, mai arată ministerul într-un comunicat.

Surse au declarat anterior că simularea s-a desfăşurat conform planului, militarii au fost scoşi cu toţii din apă, însă când a trebuit să fie scos la suprafaţă şi TAB-ul, curenţii au fost prea puternici şi nu au mai permis finalizarea exerciţiului, astfel că acesta a rămas pe fundul apei.


Din categoria:Politica

Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente