Sări la conținut
Personal 54

Miliardarii au învins piața de valori – unde își pun banii acum, potrivit UBS

Bursa de Valori din New York din Manhattan, circa octombrie 2015. UBS a declarat într-un nou raport că miliardarii au făcut mai mulți bani decât piața globală de valori cu cel puțin o măsură. – Getty Images

În timp ce piețele de valori globale au avut o evoluție destul de bună în ultimul deceniu, miliardarii se pare că le-au învins.

Asta arată cel de-al 10-lea „Raport anual privind ambițiile miliardarului” pentru 2024, publicat recent de UBS. În partea de sus a acestui raport se aflau date care arată că între 2015 și 2024, averea totală a miliardarului a crescut cu 121% la nivel global, de la 6,3 trilioane de dolari la 14 trilioane de dolari. Banca a comparat acest lucru cu indicele MSCI AC World, care a înregistrat un câștig de 73% în același interval de timp. S&P 500 SPX, de altfel, a câștigat aproximativ 77% în aceeași perioadă.

Iată graficul lor:

UBS –

În ceea ce privește modul în care acei miliardari intenționează să se agațe de această bogăție, cercetarea UBS arată că aceste puncte de vedere ale clasei de active se schimbă pe măsură ce băncile centrale din SUA și din zona euro scad ratele dobânzilor.

În anul următor, 43% dintre miliardari au spus că vor crește expunerea la imobiliare și 42% la acțiunile pieței dezvoltate. Dar ei caută, de asemenea, să crească investițiile în „paradisurile percepute în urma furtunilor de pe piață”, cu 40% semnalând intenții de a crește expunerea la aur și metalele prețioase și niveluri de numerar de 31%.

Persoanele bogate rămân pasionate de investiții alternative, 38% plănuiesc să stimuleze participațiile directe de capital privat, deși 28% plănuiesc să strângă fonduri de capital privat/fonduri de dețineri de fonduri și 34% doresc să le reducă. Aproximativ 26% plănuiesc să stimuleze investițiile în infrastructură, iar 35% datoria privată. Dar 27% dintre miliardarii intervievați au invocat planuri de a reduce investițiile în fonduri speculative, față de 23% care doresc să crească acel segment.

– UBS

De asemenea, aproape o treime, sau 32%, doresc să investească mai mult în artă și antichități, o creștere notabilă față de 11% anul trecut.

Mulți miliardari văd cele mai bune oportunități din America de Nord, 80% preferând acea regiune în următoarele 12 luni și 68% în următorii cinci ani, deoarece citează inovații tehnologice, precum și securitatea energetică pe fondul instabilității globale. Doar 11% văd mai multe oportunități în China.

Averea miliardarului nord-american a crescut, întâmplător, cu 52,7%, până la 3,8 trilioane de dolari între 2015 și 2020, și cu încă 58,5% între 2020 și 2024, condusă de miliardari din industria și tehnologie, la 6,1 trilioane de dolari, a spus UBS. Regiunea găzduiește, de asemenea, cel mai mare procent din primii 100 de miliardari — 43%, față de 21% în Europa de Vest, 15% în Asia de Sud-Est și 8% în China.

Povestea continuă

Nu este surprinzător, averea miliardarilor din domeniul tehnologiei de pe tot globul și-a crescut cel mai rapid din orice sector, de la 788,9 miliarde de dolari în 2015 la 2,4 trilioane de dolari în 2024, a spus UBS.

Numărul total de miliardari a crescut de la 1.757 la 2.682 între 2015 și 2024, vârful atins în 2021 cu 2.686 de miliardari, dar de atunci creșterea a rămas constantă.

În cele din urmă, UBS notează că peste 10 ani, miliardarii multigeneraționali au moștenit un total de 1,3 trilioane de dolari. „Bineînțeles, această sumă subestimează moștenirea totală, deoarece mulți moștenitori nu au devenit ei înșiși miliardari”, au spus ei.

„Cu privire la viitor, calculăm că miliardarii cu vârsta de 70 de ani sau mai mult vor transfera 6,3 trilioane de dolari în următorii 15 ani, în principal familiilor, dar și cauze alese”, și aceasta este cu mult peste estimarea pentru 2023 de 5,2 trilioane de dolari în 20-30 de ani, din cauza prețului activelor. inflația și îmbătrânirea miliardarelor, se arată în raport.