Sări la conținut
Mass Media 69

Nicușor Dan călătorește în Marea Britanie pentru discuții cu românii din diaspora și mediul de afaceri, după o vizită în Finlanda.

Președintele Nicușor Dan își va continua turneul internațional cu o vizită în Marea Britanie, programată pentru marți și miercuri. Această deplasare vine imediat după participarea sa la Summitul Statelor UE de pe Flancul de Est, desfășurat la Helsinki, Finlanda. Aceasta este o oportunitate importantă pentru președinte de a întâlni și de a discuta cu cetățenii români din diaspora, dar și de a promova colaborarea economică și culturală între România și Regatul Unit.

Marți seară, Nicușor Dan va organiza o întâlnire cu reprezentanții comunității românești la Ambasada României din Londra. Această interacțiune este esențială, având în vedere că diaspora românească în Marea Britanie este una dintre cele mai numeroase și active din Europa. Președintele va avea ocazia să asculte preocupările și ideile românilor stabiliți în Regatul Unit, precum și să le prezinte planurile și viziunea sa pentru dezvoltarea României. În plus, această întâlnire va sublinia legăturile forte dintre România și comunitățile sale din afaceri și cultură din străinătate.

În ziua următoare, agenda președintelui continuă cu întâlniri cu români din mediul de afaceri și cu reprezentanți ai companiilor britanice. Aceste întâlniri sunt menite să întărească parteneriatele economice și să faciliteze colaborarea între întreprinderile românești și cele britanice. Nicușor Dan își propune să promoveze oportunitățile de investiții în România, subliniind potențialul țării ca o destinație atrăgătoare pentru afaceri. Această abordare nu doar că încurajează dezvoltarea economică, dar și ajută la întărirea relațiilor bilaterale între cele două țări.

Anterioară vizitei sale în Marea Britanie, Nicușor Dan a participat la Summitul Statelor UE de pe Flancul de Est la Helsinki, unde s-au discutat teme cruciale precum cooperarea în domeniul apărării și stabilirea unei poziții comune în cadrul Uniunii Europene. Președintele a subliniat importanța unității și a colaborării între statele membre, mai ales în contextul provocărilor geopolitice curente. Întâlnirile de la Helsinki i-au permis să se conecteze cu alți lideri europeni, împărtășind viziuni și strategii comune privind siguranța și prosperitatea regională.

În Finlanda, Dan a ținut întâlniri cu românii din Helsinki, unde a exprimat deschiderea și optimismul său pentru viitorul României. Aceste întâlniri au fost nu doar o oportunitate de a discuta despre provocările cu care se confruntă românii din diaspora, dar și de a-i implica în demersurile de dezvoltare și modernizare ale țării. Președintele a subliniat că sprijinul comunității românești din străinătate este esențial pentru construirea unei societăți mai prospere și mai unite acasă.

În concluzie, vizita lui Nicușor Dan în Marea Britanie și participarea sa la întâlniri cu românii din diaspora demonstrează angajamentul său de a aborda problemele comunității și de a crea punți între România și românii din întreaga lume. Aceste demersuri sunt esențiale pentru a asigura o cooperare economică benefică și pentru a sprijini dezvoltarea continuă a țării.