Primul egal la EURO 2020. Tara Galilor-Elvetia 1-1

Sâmbătă după amiaza, în al doiLea meci al Grupei A de la EURO 2020, Elveţia şi Ţara Galilor au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), pe Baku Olympic Stadium din Azerbaidjan.

Încurajaţi de tactica defensivă aleasă de galezi, elveţienii au pus presiune pe adversari încă din startul întâlnirii. Ţara Galilor s-a rezumat doar la plecări pe contraatac, însă tentativele timide au fost lipsite de periculozitate. Până la pauză, şansele de a deschide scorul pentru elveţieni au fost irosite de Seferovic şi Shaqiri, în timp ce Moore a semnat singura ocazie la celaltată poartă.

Elveţia a marcat imediat după pauză, minutul 49, prin Embolo, cu o lovitură de cap venită în urma unei lovituri de colţ. ...