Profesorul Iohannis făcea diferențe între școlari!

  • Postat în Fapt divers
  • la 15-07-2021 11:58
  • 308 vizualizări
Profesorul Iohannis făcea diferențe între școlari!
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Octavpelin'sWeblog

Politicieni și intelectuali analfabeți funcțional

Președintele Klaus Iohannis NU a fost profesor suplinitor în orașul Agnita. A fost cu normă întreagă la fizică, la Scoala Generală nr. 2 Agnita. A predat fizica la clasele germane primind postul prin repartiție.

A suplinit doar matematica datorită faptului că o profesoară săsoaică emigrase în Germania. Acum, morocănos, atunci, un tânăr necăsătorit foarte sociabil. Afirm cu responsabilitate că făcea diferențe între școlari. Îi favoriza pe cei de naționalitate germană. Probabil, dintr-un sentiment de conservare. Sașii trăiau alături de români, socializau și munceau împreună. Liberi doar între ei în „societăți închise”.

Erau clase în care alături de școlarii germani erau și unul sau doi școlari români. În paralel cu fiecare clasă germană, de obicei, clasele I-VIII B, erau clasele de români I-VIII A. Despre „superioritatea“ claselor germane-legende. La concursurile pe clase nu îmi aduc aminte ca vreodată să fi câștigat clasele germane.

La individual, erau și sași foarte bine pregătiți. Pare ciudat acum, ce scriu e real. Orașul Agnita avea, în acea vreme, inclusiv stadion de handbal cu sistem de iluminare nocturnă.

Cotidianul RO

Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente