Propaganda Kremlinului în România îşi ridică din nou capul

  • Postat în Fapt divers
  • la 10-02-2023 10:44
  • 185 vizualizări
Propaganda Kremlinului în România îşi ridică din nou capul
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Octavpelin'sWeblog

Propaganda Kremlinului în România îşi ridică din nou capul

Unele canale de televiziune românești care au fost acuzate în mod repetat că răspândesc propaganda rusă au lansat o altă campanie antiucraineană. Beneficiarii finali ai acestor radiodifuzori arată clar o urmă rusească, scrie newgeopolitics.org

Dan Voiculescu, proprietar al Antenei 3/CNN și fondator al fundației Intact media, potrivit DIICOT (Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism) și Serviciului Român de Informații Externe (SIE), ar fi furat între 150 și 300 de milioane de dolari în timpul Revoluția anticomunistă în România din decembrie 1989 și primele luni ale anului 1990. A folosit acești bani pentru a-și înființa firmele în 1991. Voiculescu a fost condamnat la 10 ani pentru deturnare de fonduri publice, dar a făcut doar câțiva ani.

Și în sfârșit, canalul de știri „Realitatea Plus”, deținut de Cosmin Gușa și Maricel Pacuraru. Jurnaliștii români își amintesc cum a spus Gușa în timpul unei emisiuni că Rusia este a doua sa patrie. Canalul „Realitatea Plus” a fost licențiat în 2013 și a fost difuzat în România, Republica Moldova (și iată atenția!) și Balcanii de Vest. Probabil că nu întâmplător circulă online o fotografie cu Gușa și Ghiță discutând ceva la Belgrad, unde Ghiță participă (sau organizează?) diferite petreceri IT pro-ruse.

În articolul semnat de Marianna Prysiazhniuk, se mai arată:

Sectorul media din România este destul de specific: pentru ca narațiunile ostile să „devină virale”, ele trebuie să fie „împachetate” cu pricepere prin crearea unui roller coaster emoțional folosind subiecte de care societatea este profund preocupată.

O astfel de temă transversală în relațiile bilaterale ucraineno-române sunt drepturile minorităților naționale. Chiar și fără război, Rusia stârnea drame în jurul lor de ambele părți ale graniței comune. În realitățile actuale ale războiului, obiectivul strategic al tuturor acestor lucruri este, desigur, subminarea sprijinului și solidarității cu Ucraina.

Propagandiștii au folosit subiectul dureros și în context religios, dar evident au exagerat pentru că până și Biserica Ortodoxă Română a trebuit să explice.

Cum a fost aruncată televiziunea românească în subiectul fierbinte

Posturile de televiziune românești România TV și Antena 3/CNN au preluat rapid un subiect promițător de scandalos, care își are originea în abisul rețelelor sociale. Cazul s-a dovedit a fi cu adevărat „gras” și a provocat multă agitație. Un preot din orașul de graniță ucrainean Herts, regiunea Cernăuți, Michail Jar (Longhin), de etnie română, a acuzat autoritățile ucrainene că îi persecută pe preoții români sub pretextul că se opun Patriarhiei Moscovei. Jar a înregistrat zeci de mesaje video în care a cerut României să nu mai susțină Ucraina.

Deși un astfel de conținut dispare surprinzător de repede din spațiul românesc, iar majoritatea videoclipurilor sunt acum blocate, declarațiile lui Jar au răsărit. Un grup de antiglobaliști de astăzi și antivaxxeri de ieri a început să acuze Ucraina că îi persecută pe etnicii români prin comentariile lor „de experți”.

Unul dintre scopurile campaniei de propagandă a fost atins imediat: societatea românească, destul de religioasă și conservatoare, a fost cuprinsă de un val de ofense. Chiar și Biserica Ortodoxă Română trebuia să explice situația preoților români din Ucraina. Într-un comentariu oficial, purtătorul de cuvânt al Bisericii Române, Vasile Bănescu, a menționat că preoții menționați de Jar, care ar fi persecutat, sunt, de fapt, reprezentanți ai Patriarhiei Moscovei și nu au nicio legătură cu Ortodoxia română.

Longhin-Jar este cunoscut: este fondatorul și șeful unui adăpost pentru copii din regiunea Cernăuți. El a fost activ politic recent și a susținut în mod deschis partidele pro-ruse, cum ar fi „Blocul de opoziție” susținut de Federația Rusă. Susținătorii Moscovei, la rândul lor, au vizitat adesea „proprietatea” lui Longhin pentru PR în stilul „apărării valorilor tradiționale”.

După ce Rusia a ocupat Crimeea, Longhin a fost de partea Moscovei, numind guvernul ucrainean „blestemat” și „satanic”. De la izbucnirea ostilităților din Donbas în 2014, acest preot a obstrucționat mobilizarea în regiune și a refuzat apărătorilor ucraineni serviciile bisericești. El a dat vina războiului pe „Europa blestemata” și pe Statele Unite. În același timp, Longin-Zhar, după cum se notează în numeroase materiale jurnalistice, are cetățenie română, iar cel mai șocant este că președintele Iuscenko i-a acordat titlul de Erou al Ucrainei.

O fabrică de propagandă TV

Pe lângă „Romania TV” și „Antena 3/CNN”, triada de propagandă din România include „Realitate Plus”. În același timp, nu este un secret în România că aceste mass-media rămân lideri în încălcarea legislației audiovizuale.

Postările TV menționate mai sus, „România TV”, „Antena 3/CNN”, și „Realitatea Plus”, care au început să reproducă declarațiile preotului din Bucovina, s-au trezit în repetate rânduri în centrul scandalurilor legate de difuzarea de falsuri. informarea, hărțuirea adversarilor politici ai proprietarilor lor și discreditarea instituțiilor anticorupție. Și asta chiar dacă proprietarii tuturor celor trei companii media (toți despre care vor fi discutate mai jos) au fost acuzați de fraudă.

De la începutul războiului pe scară largă, aceste resurse informaționale au fost sancționate în mod repetat pentru răspândirea dezinformarii și propagandei, inclusiv pe tema agresiunii ruse. De pe aceste canale, narațiunile pro-Kremlin despre Soros, persoanele LGBT și protestele anticorupție care au izbucnit în România în 2018-2019 au fost revărsate direct în capul telespectatorilor români.

După începerea invaziei la scară largă, aceste canale TV au discutat serios despre falsuri despre „laboratoarele biologice” și „naziștii din Azov”. În realitate, aceste subiecte erau pretexte sângeroase pentru uciderea ucrainenilor de către ruși. Și tocmai pe acest fond a fost provocată opresiunea sistematică a refugiaților ucraineni în Europa.

De exemplu, în martie, „Realitatea Plus” a fost amendată pentru încălcarea echilibrului în acoperirea agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei, când a început să vorbească despre „laboratoarele biologice din Ucraina”. În plus, postul a declarat că războiul din Ucraina nu a fost vina teroristului Putin, ci responsabilitatea comună a liderilor occidentali. Știrile „Romania TV” au fost, de asemenea, amendate de multe ori: pentru dezechilibrul de opinii, atacuri asupra persoanelor LGBT și povești despre Soros în timpul protestelor anticorupție din România din anii precedenți. Pe parcursul a zece ani, „România TV” a primit 74 de amenzi în valoare totală de 1,4 milioane de lei (aproape 300 de mii de dolari). Antena 3 a fost amendată cu 1,05 milioane lei (aproape 230 mii dolari).

Oligarhi fugari și un imperiu mediatic finanțat de Revoluție

„Romania TV” este asociată cu Sebastian Ghiță, un politician român ascuns în Serbia. Ghiță a câștigat un loc în parlamentul României – Camera Deputaților (Partidul Social Democrat), în 2012. A fost membru al grupului de prietenie cu Regatul Unit și Irlanda de Nord și membru al comisiei de supraveghere a serviciului român de informații, Serviciul de Informaţii (SRI).

Ulterior, a fost condamnat la închisoare pentru fraudă financiară și spălare de bani prin compania sa de IT „Asesoft”. Ghiță a reușit însă să fugă în Serbia, unde se află și astăzi.

În 2017, Serbia a refuzat cererea de extrădare a României și i-a acordat azil politic. Un detaliu grăitor: Ghiță și-a construit capitalul și legăturile de afaceri pe baza unor contracte pe care le-a primit de la compania petrolieră rusă Lukoil.

În Serbia, Ghiță este activ în politică și continuă să se angajeze în domeniul IT. În ianuarie 2019, refugiatul român a fost depistat la evenimentul „Primul dialog digital Serbia-Rusia”, la care au participat peste 60 de companii IT sârbe, în timpul vizitei președintelui rus Vladimir Putin la Belgrad. Presa românească relatează că serviciile speciale rusești garantează în primul rând inaccesibilitatea lui Ghiță la justiția românească.

Dan Voiculescu, proprietar al Antenei 3/CNN și fondator al fundației Intact media, potrivit DIICOT (Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism) și Serviciului Român de Informații Externe (SIE), ar fi furat între 150 și 300 de milioane de dolari în timpul Revoluția anticomunistă în România din decembrie 1989 și primele luni ale anului 1990. A folosit acești bani pentru a-și înființa firmele în 1991. Voiculescu a fost condamnat la 10 ani pentru deturnare de fonduri publice, dar a făcut doar câțiva ani.

Și în sfârșit, canalul de știri „Realitatea Plus”, deținut de Cosmin Gușa și Maricel Pacuraru. Jurnaliștii români își amintesc cum a spus Gușa în timpul unei emisiuni că Rusia este a doua sa patrie. Canalul „Realitatea Plus” a fost licențiat în 2013 și a fost difuzat în România, Republica Moldova (și iată atenția!) și Balcanii de Vest. Probabil că nu întâmplător circulă online o fotografie cu Gușa și Ghiță discutând ceva la Belgrad, unde Ghiță participă (sau organizează?) diferite petreceri IT pro-ruse.

De ce este periculos?

În Moldova, Rusia a încercat să construiască un sistem de canale TV controlate folosind aceeași schemă: un oligarh – de asemenea fugar, Ilan Shor, care se ascunde de justiția moldovenească din Israel – și liderii forțelor politice corupte sunt principalii beneficiari ai mass-media, difuzând aceleași narațiuni despre „Soros”, „dominare externă” și „Occidentul care vrea război”.

Vorbim de șase posturi TV a căror difuzare a fost suspendată la sfârșitul anului trecut în Moldova. Este vorba despre Accent TV, Orhei TV, TV6, NTV-Moldova, Primul în Moldova și RTR-Moldova, care au fost afiliate oligarhului Ilan Shor, care se ascunde în Israel și finanțează proteste antiguvernamentale în Moldova, precum și cu proprietari din Partidul Socialiștilor pro-rus. În aceleași zile, a fost interzisă și retransmisia „România TV” în Republica Moldova.

Interesant este că, după suspendarea difuzării posturilor tv de propagandă în Moldova, angajații acestor resurse informaționale au mers la București, unde doar colegii de la „România TV” și-au prezentat demonstrația în scenă. În același timp, această situație pare deosebit de periculoasă pentru Republica Moldova, în primul rând, nu pentru Ucraina, care a adunat expertiză persuasivă în tehnicile mass-media ale Moscovei de-a lungul celor nouă ani de război.

Propagandiştii se străduiesc să prezinte această interdicţie a posturilor pro-Kremlin din Moldova ca un atac la „canalele TV în limba rusă”, mai degrabă decât o luptă împotriva influenţei ruse. Și cu sprijinul împuterniciților Kremlinului care operează în România, ei fac și apel la faptul că „regimul” Sandu ar suprima libertatea de exprimare.

Prin urmare, merită să luăm în considerare această problemă în planul informațional, evaluând în mod realist sfera influențelor hibride și a corupției transfrontaliere. Poate că situația a trei posturi TV pro-Kremlin din România va interesa Laurei Codruța Kövesi, fostul procuror anticorupție al acestei țări și acum director al Parchetului European. Cele trei posturi românești menționate mai sus au calomniat-o cu sârguință în zilele respective.

Cotidianul RO

Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente