![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsKjDlk6TzPLLDufxAehmKtjs_BiXOsh2ldFWojVGe1diBXj1C38SfmC3gi7owVy3qb8aZ7_OwNgehBWZ75uhyLEIQWsHQX8Bu_KErJsP3Luz59buQz8XInhFtY0Co9nxxlSKkVwucRCi4ivZlcF4ifMBeMvDy4A-OqRQ5kmfp33uPUITf0YN89eN4GXSo/w400-h156/Screenshot_9.jpg)
În urmă cu câteva zile, Primarul Mihai Polițeanu a acuzat conducerea TCE Ploiești pentru managementul defectuos și raportări exagerate ale kilometrilor parcurși de autobuze.
Astăzi dimineață, conducerea TCE Ploiești a organizat o conferință de presă prin care a răspuns la acuzele aduse.
Directorul Nicolae Alexandri a declarat că datele vehiculate în spațiul public sunt false, iar sistemele de monitorizare GPS instalate în 2019 arată că distanțele maxime parcurse de autobuze sunt de aproximativ 300 km / zi, în unele cazuri.
„Și pe mine m-a îngrijorat această știre emisă în spațiul public de către primarul Ploieștiului, fiind totuși un director responsabil de cheltuirea banilor publici.
Am făcut niște cercetări interne care mi-au arătat că aceste afirmații sunt totalmente neadevărate.
M-a mirat să se întâmple așa ceva pentru că noi avem niște sisteme de monitorizare prin GPS, sistem care a fost cerut a se implementa de către Curtea de Conturi în anul 2019, care a constatat că sistemul pe care îl avea societatea, din anul 2005, nu mai era funcțional și oferea date eronate” - Nicolae Alexandri.
Potrivit lui Nicolae Alexandri, măsurile maxime luate, fără a afecta activitatea curentă, sunt :
Disponibilizarea a 60 de angajați
Eliminarea posturilor vacante din organigramă
Creșterea prețului biletelor și abonamentelor (3.50 lei / biletul - 9 lei / abonamentul pe toate traseele /zi).
Optimizarea traseelor.
Tot în cadrul conferinței, directorul societății a spus că problemele financiare nu sunt recente.
Compania aflându-se în colaps financiar de aproximativ 8 ani.
Rezumat al conferinței în video.