SÂNGELE TĂU SALVEAZĂ VIEȚI.În numai cinci zile s-au prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Ploiești aproximativ 600 de persoane

  • Postat în Regional
  • la 05-03-2025 21:36
  • 12 vizualizări
SÂNGELE TĂU SALVEAZĂ VIEȚI.În numai cinci zile s-au prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Ploiești aproximativ 600 de persoane
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe Prahova la zi.

 O nouă campanie de donat sânge, este în desfășurare la Centrul de Transfuzie Sanguină Ploiești.

Evenimentul este organizat de publicația on line INFO PLOIEȘTI CITY în colaborare cu Asociația Antreprenorilor de Fapte Bune și Centrul de Transfuzie Sanguină Ploiești

Reamintim, campania are loc în perioada 27 februarie – 13 martie 2025, la Centrul de Transfuzie Sanguină Ploiești, pe Şoseaua Vestului, Nr. 24 A, lângă SAJ PRAHOVA.

Până miercuri, 5 martie 2025, au donat sânge aproximativ 600 de persoane.

Media zilnică fiind de peste 100 donatori / zi.

Așteptăm în continuare oameni curajoși, care să treacă pragul Centrului de Transfuzii și să doneze sânge.

Mulțumim tuturor donatorilor și mulțumim tuturor celor care se alătură demersului nostru, de a face bine paciențiii din spitale. Vă așteptăm cu drag. „, a declarat pentru Observatorul Prahovean, d-na doctor, Georgeta Hanganu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Ploiești

Parteneri media : OBSERVATORUL PRAHOVEAN, ACTUALITATEA DE PRAHOVA, PRAHOVA NEWS, VP TV.

Donarea de sânge. Un act medical lipsit de riscuri ?

DA ! Dacă eşti perfect sănătos şi pregătit psihologic pentru a dona sânge totul va decurge bine şi nu se va întâmpla nimic neplăcut, adică senzaţie de rău sau lipotimii nedorite. Donarea benevolă de sânge este un act medical simplu şi lipsit de riscuri.

În timpul donării nu te poţi contamina cu nici un virus sau bacterie deoarece toate materialele folosite sunt de unică folosinţa, sterilizate din fabrică, de cea mai bună calitate, şi se desfac din ambalajul lor în faţa donatorului.

Fiecare pungă de colectare a sângelui are ataşată acul propriu şi odată desfăcut din ambalaj acel ac nu mai poate fi folosit decât la recoltarea respectivă. După folosire are un sistem de blocare care serveşte la protecţia asistentului care recoltează, dar şi la imposibilă reutilizare a acului.

Toate eprubetele recoltate concomitent cu donarea de sânge, folosite la prelevarea de probe pentru testările obligatorii, sunt de unică folosinţă de asemenea. Sângele pentru testele obligatorii se recoltează concomitent cu punga de sânge pentru a fi siguri că ele reprezintă conţinutul donării, care trebuie să fie bună pentru a ajuta un bolnav.

Vreau să donez ?

Pentru a dona sânge este recomandat să dormi bine înainte, dacă se poate 7-8 ore, trebuie să nu fi efectuat servici de noapte (schimbul III) pentru a nu fi obosit. Este foarte bine să mănânci dimineaţă, un mic dejun format din proteine şi glucide, fără prea multe grăsimi, dar cu multe lichide dulci, ceai cafea, sucuri naturale. Sub nici o formă nu trebuie să se fumeze înainte şi după de donare. Este cu desăvârşire interzis alcoolul în dimineaţa donării şi cu o seară dinainte. Cafeaua este recomandată mai ales la persoanele care au în mod frecvent tensiunea arterială mică. Este bine ca după donare să avem un timp la dispoziţie (două, trei ore) să ne odihnim. În ziua donării este interzis fumatul şi consumul de alcool.

Donează celule stem

În cadrul Centrului de Transfuzie Sanguină Ploieşti funcţionează începând cu ianuarie 2013 şi Centrul Donatorilor de Celule Stem Hematopoetice, care este locaţia din judeţul Prahova, unde cei care doresc să devină donatori, au posibilitatea să se înscrie în Registrul Naţional al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoetice.

Ce condiţii trebuie să îndeplinesc pentru a dona sânge ?

1. Să fii perfect sănătos !

2. Să ai peste 18 ani şi sub 60 ani.

3. Să nu iei medicaţie ! Să nu fii în cursul tratamentului stomatologic !

4. Să nu fii în perioada menstruală, să nu fii gravidă, să nu ai copil sub 1 an, să nu adaptezi !

5. Să ai o greutate suficientă Legea prevede minim 50 Kg, este de preferat peste 60Kg.

6. Să nu fii obosit, surmenat, după multe ore în schimb de noapte !

Ce se întâmplă cu sângele meu

După ce a fost prelevat, sângele aşteaptă 24-48 ore (dacă este nevoie urgentă de sânge cu o grupă mai rară care nu există în stoc, după 2 ore se începe testarea), în depozitul frigorific de carantinare, pentru ca testările obligatorii să fie efectuate (Testul Ag-Ab HIV1,2, testul anti HTLV 1,2, testul anti HCV, testul Ag HBs, testarea pentru lues, ALT, hemoleucograma, grupajul sanguin, Rh-ul, anticorpii iregulari) şi dacă rezultatele acestor teste sunt conforme, sângele sau produsele derivate din sânge sunt validate şi pot fi expediate în spitale pacienţilor. Rezultatele dubioase impun repetarea testării în a doua şi a treia zi de la prelevare aşa încât rezultatele finale sunt puse la dispoziţia donatorului la 72 ore de la donare.

Care sunt testele obligatorii ce se efectuează la fiecare donare de sânge ?

Prin Ordin al Ministrului Sănătăţii la fiecare donare se efectuează următoarele teste asupra sângelui donat, teste ale căror rezultate este confidenţial şi nu părăseşte instituţia fără acordul scris al donatorului :

Grupa sanguină, Rh-ul,

Hemoglobina / hemoleucograma,

Anticorpi-antigen HIV 1 şi 2,

Anticorpi-antigen anti virus hepatitic C,

Antigen Ag HBs, antigenul de suprafaţă al virusului hepatic B,

Anticorpi anti HTLV 1si 2, adică anti virusului leucemiei cu celule T a adultului,

TPHA adică testare pentru depistarea sifilisului, sau test EIA pentru anticorpi anti sifilis,

ALT sau TGP, enzima prezentă în ficat care atunci când este crescută poate indica o hepatită acută.

Mai multe detalii aici : https://transfuzii.ro/







Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente