SIMONA HALEP S-A CALIFICAT IN SFRETURILE DE FINALA ALE TURNEULUI WTA DE LA TORONTO!,ARBITRA O SPUS LA SFARSITUL PARTIDEI „MULTUMESC!”

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 în clasamentul WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Toronto (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 2.434.389 de dolari.

Halep, a doua favorită a competiţiei canadiene, a învins-o, scor 6-1, 6-0, pe cehoaica Barbora Strycova, ocupanta poziţiei a 26-a în ierarhia mondială, după 50 de minute de joc.

Pentru accederea în sferturile de finală ale turneului din Canada, Simona Halep va încasa, potrivit Mediafax, un cec în valoare totală de 58.185 de dolari şi 190 de puncte în clasamentul WTA.

În sferturile de finală, constănţeanca va juca împotriva franţuzoaicei Caroline Garcia, locul 21 în clasamentul mondial. Garcia a eliminat o altă româncă, pe Sorana Cîrstea, în primul tur al competiţiei.

Ieri a fost un meci bun pentru începutul de turneu. Am fost încrezătoare şi am vrut să fiu mai agres