Polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea au dispus, la data de 5 februarie, reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 29 de ani din Oradea, suspectat de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie. Acesta a fost plasat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.
Potrivit anchetatorilor, în aceeași zi, în jurul orei 12:45, suspectul ar fi furat patru sticle cu băuturi alcoolice dintr-un magazin alimentar din Oradea, părăsind incinta fără să achite produsele. La ieșirea din magazin, a fost interceptat de un angajat al unității, un bărbat de 52 de ani, pe care l-ar fi îmbrânciit pentru a scăpa.
Victima a suferit leziuni care necesită între 4 și 5 zile de îngrijiri medicale. Prejudiciul, estimat la 372 de lei, a fost recuperat integral de către polițiști.
Pe 6 februarie, suspectul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, iar procurorii au solicitat arestarea sa preventivă. Cu toate acestea, Judecătoria Oradea a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Ancheta este în desfășurare, polițiștii continuând cercetările sub coordonarea unui procuror, pentru a stabili întreaga activitate infracțională a suspectului.
Menșionăm că orice persoană cercetată penal beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege, inclusiv de prezumția de nevinovăție, până la o hotărâre judecătorească definitivă.
Foto: ilustrativ