Sări la conținut
Știință/Tehnică 468

Trenul InterRegio Iasi – Timisoara a deraiat la iesirea din statia Dej Calatori

Traficul feroviar pe relaţia Dej Călători – Gherla se desfăşoară normal la această oră, conform graficului din Mersul Trenurilor, în condiţiile în care un tren a deraiat în cursul nopţii la ieşirea din gara Dej, a anunţat, luni, CFR Infrastructură pe pagina proprie de facebook.
În cursul nopţii de 24 septembrie, trenul Inter Regio 1765 care circula pe relaţia Iaşi -Timişoara a deraiat la ieşire din gara din Dej. Nicio persoană nu a fost rănită, cei aproximativ 200 de călători fiind preluaţi de trenul IR 1406 din staţia Dej Călători până la Cluj, de unde şi-au continuat călătoria cu un tren suplimentar – IR 12056 – pentru direcţia Timişoara.
"La faţa locului se află reprezentanţi ai Regionalei CF Cluj, Poliţiei TF şi criminalişti din cadrul Poliţiei Municipiului Dej, cauzele deraierii urmând a fi stabilite de comisia anchetează evenimentul", precizează CFR Infrastructură. .
De asemenea, pentru repunerea trenului pe linie se va interveni cu un tren macara de 125 tf şi cu un vagon ajutor.
Conform sursei citate, circulaţia trenurilor pe relaţia Dej Călători – Gherla nu este afectată, traficul feroviar fiind operaţional pe celelalte linii. www.agerpres.ro

Sursa articol jurnalul.ro