Fostul prim-ministru Victor Ponta a lansat o solicitare clară pentru eliminarea Uniunii Salvați România (USR) din actuala coaliție guvernamentală. Această cerere a venit în urma rezultatelor dezamăgitoare înregistrate de partidul condus de Cătălin Drulă la alegerile pentru Primăria Capitalei, unde USR a reușit să obțină doar 13% din voturile alegătorilor. Ponta a subliniat că, în ciuda faptului că USR deține ministere cheie în guvern, nu beneficiază de sprijinul necesar al populației române, având un procent de aproximativ 10% la nivel național.
În acest context, Ponta a recunoscut că și-ar fi dorit o victorie pentru Daniel Băluță, candidatul USR, dar a considerat că Ciprian Ciucu, candidatul susținut de PNL, nu va fi un primar rău. Conform exit poll-urilor, Ciucu a reușit să obțină aproximativ 32% din voturi, depășind astfel pe Băluță, care a avut 26%, și pe Anca Alexandrescu, care a acumulat 21%. Aceste rezultate au ilustrat o schimbare a dinamicii politice la nivel local, ceea ce adaugă un plus de presiune asupra USR pentru a-și reconsidera poziția în coaliția actuală.
Ponta a continuat să sublinieze importanța înțelegerii voinței alegătorului, menționând că USR, situat pe locul IV în preferințele generale ale alegătorilor, nu poate rămâne la putere în condițiile unui astfel de sprijin popular limitat. El a îndemnat atât Partidul Social Democrat (PSD), cât și Partidul Național Liberal (PNL) să ia o decizie curajoasă în ceea ce privește viitorul USR în cadrul coaliției. Această adresare sugerează o necesitate urgentă de reevaluare a alianțelor politice existente, în contextul în care electoratul s-a arătat nemulțumit de performanțele actualei conduceri.
Critica lui Ponta se aliniază unei tendințe mai largi de a reevaluare a strategiilor politice în România, în special în lumina recentelor alegeri locale. Se pare că Ponta speră la o alianță mai solidă și un guvern mai eficient, care să reflecte voința alegătorilor și să răspundă așteptărilor acestora. El a făcut apel la o colaborare eficientă între PSD și PNL, argumentând că, pentru a îmbunătăți imaginea politică a coaliției, este esențial ca partidele să colaboreze și să acționeze cu responsabilitate.
Această situație scoate în evidență o posibilă criză de legitimitate pentru USR, un partid care, în ciuda pozițiilor sale ministeriale importante, nu pare să aibă un sprijin solid printre români. Reevaluarea poziției sale în guvern ar putea determina un impact semnificativ asupra structurii politice curente, așa cum Ponta a subliniat în intervenția sa. Rămâne de văzut cum vor reacționa celelalte partide din coaliție și dacă vor accepta sau nu această provocare de a repensirii rolului USR în guvern.