Lucrările la Centura Biharia, care are drept scop eliminarea traficului greu din interiorul localității, au depășit deja pragul de 70% din stadiul fizic.
„În ultimele zile, am finalizat turnarea stratului de binder pe toată lungimea centurii de 5,6 kilometri. Binderul este al doilea strat de asfalt din cele trei planificate„, au declarat reprezentanții constructorului.
Ultimii 300 de metri ai stratului de binder au fost turnați după relocarea conductei de gaz care intersecta traseul centurii. În prezent, lucrările continuă cu relocarea rețelei electrice de 110 kV. Imediat după încheierea acestei etape, constructorii vor începe să aștearnă ultimul strat, cel de uzură.
Proiectul centurii include și o pistă de biciclete amenajată de-a lungul traseului, oferind astfel și o alternativă sustenabilă pentru transportul local. „Centura Biharia va fluidiza semnificativ traficul la ieșirea din Oradea spre Marghita și Satu Mare, reducând accidentele de pe DN 19 și poluarea în localitate”, afirmă autoritățile județene.
În cadrul aceluiași proiect, se află și drumul de legătură între localitatea Paleu și Centura Biharia, având o lungime de 3,1 kilometri, care a ajuns la un stadiu de realizare de 50%. Constructorii lucrează în prezent la fundația din balast stabilizat.
Contractul pentru realizarea celor două drumuri, în valoare de peste 66 milioane lei cu TVA inclus, este executat de asocierea firmelor Dumexim și Consorzio Stabile EBG Group. Lucrările, începute în octombrie 2023, au o durată estimată de 18 luni.
Investiția face parte din proiectul „Creșterea accesibilității pe drumurile județene în Zona Metropolitană Oradea – Lot 3”, cofinanțat din bugetul Consiliului Județean Bihor și fonduri europene prin Programul Operațional Regional 2021 – 2027.
Centura Biharia este a șaptea centură construită de Consiliul Județean Bihor. În anul 2024, au fost deja deschise circulației alte șase centuri: Sântandrei, Sânmartin (Băile Felix), Nojorid, Aleșd, Beiuș și Oșorhei.