Fostul primar Carabelea: Bolojan candidat, nu Crin!

  • Postat în Mass Media
  • la 10-02-2025 16:57
  • 14 vizualizări
Fostul primar Carabelea: Bolojan candidat, nu Crin!
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe vestea.net

Trecut la Forţa Dreptei după ce a pierdut alegerile din Piatra Neamţ, fostul primar Andrei Carabelea salută demisia preşedintelui Klaus Iohannis (pe care o ceruse public în urmă cu ceva timp) dar spune ferm că soluţia (aşa-zisei) alianţe proeuropene poate fi câştigătoare în cursa pentru Cotroceni cu Ilie Bolojan candidat, nu cu Crin Antonescu.

Din descrierea făcută de Carabelea lui Antonescu rezultă că actualul candidat PNL-PSD se apropie mai mult de profilul lui Iohannis decât cel de om implicat al lui Bolojan.

„De aceea, este absolut necesară o analiză serioasă în interiorul coaliției de guvernare. E suficient de bun Crin Antonescu? Chiar e motivat să câștige lupta prezidențială? Realitatea este că, deși Crin Antonescu e un om politic pregătit, onest și un bun comunicator, nu s-a evidențiat deloc în ultimul deceniu. Or, românii așteaptă un președinte implicat, NU vor accepta un președinte turist, contemplator sau filosof. Vor un președinte prezent, implicat, pe care să-l simtă alături de ei”.

Iar alternativa este, în opinia lui Carabelea, una singură, Bolojan: „Prin urmare, PNL, PSD și UDMR au astăzi datoria de a propune un candidat care să adune laolaltă toți românii proeuropeni. Și, dacă privim atent, există un singur nume cu adevărat capabil să facă asta: Ilie Bolojan. El a fost deja vehiculat ca posibil Prim-ministru în diferite formule de coaliție proeuropeană. Acum, are șansa reală de a uni forțele tuturor formațiunilor care își doresc o Românie ferm atașată de valorile europene”.

Mai jos, integral, mesajul lui Carabelea:

Au trecut deja patru săptămâni de când spuneam că singurul gest responsabil pe care îl mai putea face Președintele Iohannis era să-și prezinte demisia. Acum, după o îndelungă meditație, a făcut-o și trebuie să-i recunoaștem curajul și să-l apreciem pentru acest pas.

Ne pregătim pentru un președinte interimar care vine cu un bagaj de credibilitate, cu o abordare pragmatică și cu o experiență politică și administrativă solidă. Toate acestea sunt, fără îndoială, atuuri importante. Totuși, contextul social și politic de la noi e atât de calamitat, încât e greu să faci față „viiturii suveraniste” care pare să fi inundat scena publică din România.
De aceea, este absolut necesară o analiză serioasă în interiorul coaliției de guvernare. E suficient de bun Crin Antonescu? Chiar e motivat să câștige lupta prezidențială? Realitatea este că, deși Crin Antonescu e un om politic pregătit, onest și un bun comunicator, nu s-a evidențiat deloc în ultimul deceniu. Or, românii așteaptă un președinte implicat, NU vor accepta un președinte turist, contemplator sau filosof. Vor un președinte prezent, implicat, pe care să-l simtă alături de ei.
Prin urmare, PNL, PSD și UDMR au astăzi datoria de a propune un candidat care să adune laolaltă toți românii proeuropeni. Și, dacă privim atent, există un singur nume cu adevărat capabil să facă asta: Ilie Bolojan. El a fost deja vehiculat ca posibil Prim-ministru în diferite formule de coaliție proeuropeană. Acum, are șansa reală de a uni forțele tuturor formațiunilor care își doresc o Românie ferm atașată de valorile europene.

Altfel, riscăm să vedem cum multe dintre voturile proeuropene se vor îndrepta către Nicușor Dan. Tocmai de aceea, e nevoie de o decizie clară și un candidat puternic, care să poată face față oricărui val extremist sau suveranist și, mai ales, care să convingă românii că Președinția țării se poate transforma într-un pilon al implicării, nu al contemplării”.

D.V.

Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente