Oamenii de afaceri nu cred în şansa lui Crin Antonescu. PNL impune „impozit progresiv” organizaţiilor judeţene…

  • Postat în Mass Media
  • la 03-03-2025 09:46
  • 10 vizualizări
Oamenii de afaceri nu cred în şansa lui Crin Antonescu. PNL impune „impozit progresiv” organizaţiilor judeţene…
Imaginea este preluată automat împreună cu articolul de pe vestea.net

Organizaţia Neamţ ar urma să plătească la centru o sumă de 10.000 de euro, pentru ceea ce chiar unii membri consideră un fel de impozit progresiv (sau amendă).
Dincolo de contextul financiar dificil din PNL (Bolojan a găsit conturile goale şi datorii imense, după 2 ani „de Ciucă şi Bode” cu cheltuieli aberante), decizia impusă aseară la şedinţa PNL de la Vila Lac de preşedintele interimar arată că, cel puţin pentru precampania electorală, nici proprii membri dar nici oamenii de afaceri (inclusiv cei care au făcut bani cu Guverne şi Ministere PNL) nu sunt doritori de a face donaţii, ceea ce înseamnă că nu cred în şansele lui Crin Antonescu de a câştiga alegerile.

„Liderii PNL au decis, în Biroul Permanent Național, ca fiecare organizație să strângă fonduri pentru a finanța campania la alegerile prezidențiale a lui Crin Antonescu.
În ședința BPN s-a decis ca primele 23 de organizații după numărul de voturi să trimită în vistieria partidului câte 10.000 de euro, iar restul organizațiilor câte 7000 de euro.
Discuția a fost una cu scântei, asta pentru că anul electoral 2024 i-a secătuit pe majoritatea liderilor PNL și aceștia susțin că nu mai au de unde să contribuie și în această campanie electorală”, anunţă presa centrală.

Cătălin Predoiu le-a spus, pe un ton apăsat, șefilor de filiale să se implice total pentru susținerea lui Crin Antonescu. „Niciodată nu a fost asa de aplicat și vehement. A zis că e total implicat în campania lui Antonescu”, au precizat surse liberale.

Prin votul forurilor statutare ale PSD, PNL și UDMR, Crin Antonescu a fost desemnat candidat oficial al Alianței Electorale ”Romania Înainte” pentru alegerile prezidențiale din 4 si 18 mai 2025.

Deşi nu e clar dacă topul rezultatelor se referă la alegerile locale sau la cele din toamnă-iarnă, voci apropiate de PNL spun că e vorba de locale, pentru că acele alegeri au dat numărul de primari, adică pe cei care acum, în teritoriu, ar putea deveni principali contributori.

Deja sunt liberali care văd impunerea acestui bir ca pe un fel de amendă. „Ba, după cum observăm, cei cu rezultate la alegeri (adică şi cu muncă mai multă depusă) sunt amendaţi mai tare”, spun unii. Alţi liberali văd situaţia în altă cheie: „E un fel de impozit, ba, mai mult, un fel de impozit progresiv. Ai câştigat mai mult [în număr de aleşi locali], plăteşti mai mult. Este exact ce noi liberalii am tot spus că nu e bine şi corect, apropo de impozit progresiv. Înţeleg logica, apropo de numărul mai mare sau mai mic al primarilor, dar, sincer, aşa se vede. Că Centrul are o problemă după ce tot ei au părăduit doi ani banii pe panouri inutile şi pe sondaje gonflate făcute de Motreanu şi acum pun biciul tot pe cei care trag mereu în jug. Şi e o problemă cu a aduna acum bani, mai ales că nimeni nu crede real în şansele lui Crin ba tot mai mulţi spun că acesta nu intră nici măcar în turul 2”.

Dacă acel clasament e făcut pe baza rezultatelor de la locale, judeţul Neamţ intră în categoria superioară, pentru că în iunie, în competiţia internă, s-a clasat pe locul 13 (41 de primari).

Daniel Vinca

Despre ZTB.ro

ZTB.ro este un agregator românesc de bloguri care colectează și afișează articole din diverse domenii, oferind vizibilitate bloggerilor și o platformă centralizată pentru cititori. Articolele sunt preluate prin feed-uri RSS/Atom și direcționează traficul către blogurile originale.

Articole recente