În perioada 3 -5 iunie, la Brăila s-a desfășurat cea de-a 17-a ediție a festivalului internațional de muzică ușoară ”George Grigoriu”. Vineri și sâmbătă, au avut loc serile de concurs. În prima zi au urcat pe scenă 11 tineri, iar a doua zi, 10. Recitalurile au fost susținute de Paula Seling, în prima seară și trupa Vunk în a doua seară. Pepe a fost al treilea artist care a susținut un recital, el bucurându-i pe brăileni în ziua de duminică. Cu ocazia acestei ediții, a fost lansată și cartea ”Un secol de muzică ușoară” scrisă de compozitorul Andrei Tudor.
foto: Maria Cristescu GârzCornel Cristei este cel care a înmânat primul premiu al serii. Acesta a menționat că a fost vocea lui preferată din concurs.
Mențiune: Davide Cascini – Italia
Andrei Tudor a înmânat premiul UCMR aducând mulțumiri publicului și organizatorilor:
Teodor Octavian Andrei – București
Premiul III a fost înamânat de Tatiana Apanasenko:
Federica Raimo – Italia
Andreea Andrei, fata compozitorului George Grigoriu, este cea a oferit premiul al II-lea:
Sangina Sharipova – Kazahstan
Premiul I l-a oferit compozitorul Marius Țeicu ce înainte de a face anunțul, în tradiția festivalului, a cântat melodia lui ”O portocală”: Marta Verechia – Italia
Trofeul a fosr înmânat de președintele Consiliului Județean Brăila: Dominique Simionescu – Sibiu