Articole postate de Tudorache Florian

• VIDEO / Remiză albă la Ploiești cu ”lanterna roșie”! Petrolul - Oțelul 0-0 181

”Lanterna roșie” Oţelul a produs surpriza etapei, în urma remizei albe obţinută pe terenul Petrolului. Gazdele au avut ocazii mari, dar ori intervenţiile lui Hotoboc, ori ghinionul au făcut să nu obţină cele 3 puncte puse în joc. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Toto Tamuz. Atacantul a nimerit bara, în minutul 10.Prahovenii rămân pe locul 3, cu 25 de puncte, în schimb gălăţenii au acumulat 7 puncte şi au urcat pe penultima poziţie, în locul echipei CSMS

Citește mai departe
  • VIDEO / Ceahlăul, o ”pietricică” prea mică pentru Petrolul! Petrolul - Ceahlăul 2-0 186

Petrolul Ploieşti s-a impus, pe teren propriu, scor 2-0, în faţa echipei Ceahlăul Piatra Neamţ.Geraldo Alves a deschis scorul, în minutul 24, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Filipe Teixeira. Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Toto Tamuz a stabilit scorul final, după o acţiune pers

• VIDEO / Revenire pe podium! Petrolul - Gaz Metan 1-0 180

Petrolul avea nevoie de victorie, pentru a urca, cel puţin pentru o zi, pe locul 3 în Liga I. Şi, după cum a început partida, ”lupii galbeni” au arătat că sunt nerăbdători să facă acest lucru. Teixeira a şutat de la 20 de metri, lateral stânga, şi Buchta a respins în corner la începutul partidei (5). Astafei a adus victoria ploieştenil

• VIDEO / ”Lupii” au viitor! Viitorul Voluntari - Petrolul Ploiești 1-3 185

Petrolul s-a impus cu 3-1, în meciul disputat la Chiajna, cu Viitorul Voluntari. Jucătorii lui Hagi au început perfect partida, iar în minutul 37, Daminuţă a înscris primul său gol pentru Viitorul. Finalul de meci le-a aparţinut jucătorilor pregătiţi de Mulţescu. În minutul 73, Nikolov l-a faulta

• VIDEO / Meci senzațional la Ploiești! Petrolul - Steaua 2-3 177

Petrolul Ploieşti şi Steaua au oferit duminică seara un meci cum rar ne-a fost dat să vedem în ultimii ani în Liga 1. Campioana a bătut cu 3-2 pe stadionul “Ilie Oană” şi a revenit în postura de lider, dar “lupii” au meritul că au contribuit din plin la acest spectacol fabulos, cu mult peste nivelul campionatului mioritic. Steaua a condus cu 2

• VIDEO / Petrolul, doar remiză cu Pandurii! Pandurii - Petrolul 1-1 178

Petroliştii s-au temut de arbitrajul ”centralului” Rusandu înaintea jocului. La începutul partidei, portarul Cobrea a părut că se gândeşte mai mult la acest lucru decât la meci. Altfel nu se explică gafa din debutul partidei, când a respins în faţă şutul lui Răduţ şi i-a permis lui Mihai Roman să înscrie din câţiva metri (3).Mutu (23) a fost foarte aproape de egalare, dar şutul său a trecut la o palmă de vinclu. Ce nu a reuşit vedeta Petrolului a reuşit De Lucas (foto), la sfârşitul primei reprize (4

• VIDEO / Petrolul, pus la colț de Colțescu! Petrolul - CFR Cluj 1-2 186

Petrolul a fost învinsă duminică seară, scor 1-2, de CFR Cluj, la capătul unui meci tensionat de deciziile hilare ale arbitrului Sebastian Colțescu, care i-a eliminat spre final pe Teixeira și Geraldo, la scorul de 1-1. Lupii nu mai pierduseră în campionat pe “Ilie Oană” de aproape 2 ani, de la eșecul cu Steaua, din octombrie 2012.

• LIGA EUROPA / Petrolul, out din Europa! Dinamo Zagreb - Petrolul Ploiești 2-1 182

Cu handicapul rezultatului din tur, lupii au abordat încrezători manșa secundă cu Dinamo Zagreb, dar au pierdut din nou, scor 2-1, rezultat sinonim cu eliminarea din Europa League. După o participare demnă de luat în seamă și plină de speranțe pentru viitor, formația lui Răzvan Lucescu părăsește Europa cu fruntea sus și se concentrează acum pe întrecerea internă, unde singura consolare rămâne câștigarea titlului.Petrolul știa foarte bine că avea nevoie de o minune în Croația pentru a întoarce soarta calificării în favoarea sa, după acel 1-3 nedrept și frustrant de săptămâna trecută de la Ploiești. Conjunctura favor

• VIDEO / Petrolul Ploiești este noul lider din Liga I! CS U Craiova - Petrolul 0-2 186

Petrolul s-a impus cu 2-0 în partida de la Craiova, prin golurile înscrise în partea secundă de Albin și Tamuz, la chiar ultimul joc oficial pe arena ”Ion Oblemenco”, care urmează să fie dărâmată.  Cu șansa de a reveni pe primul loc al clasamentului în cazul unei victorii, lupii au intrat determinați în meciul de duminică seară contra oltenilor, aflați la ultima reprezentație pe bătrânul ”Ion Oblemenco”. Cu 4 schimbări în formula de start față de jocul cu Dinamo Zagreb, Marinescu, Albin, Mustivar și Astafei, Petrolul a început bin

• VIDEO /Când fotbalul este nedrept! Petrolul Ploiești - Dinamo Zagreb 1-3 181

Petrolul a pierdut, prima manşă din play-off-ul Ligii Europa, scor 1-3, iar calificarea în grupe pare doar un vis frumos. În minutul 27, Adi Mutu comite henţ în careu, iar Cop transformă lovitura de pedeapsa, cu uşurinţă. Înainte de pauză, Toto Tamuz restabileşte egalitatea, după ce a driblat 3 adversari, în drumul spre poarta adversă.În repriza secundă, “lupii galbeni” au căutat golul victoriei, dar fără succes pe tabela de marcaj. M

• VIDEO / Remiză albă într-un meci de tradiție! Petrolul Ploiești - Rapid București 0-0 179

Petrolul şi Rapid au remizat, scor 0-0, în etapa a patra a Ligii I. Altădată un derby de tradiţie, de această dată gruparea prahoveană a plecat cu prima şansă. Socoteala de acasă nu s-a potrivit, însă, cu realitatea din teren. În minutul 15, oaspeţii au cerut lovitură de pedeapsă la un henţ produs de Mustivar. Mutu putea deschide scorul (21), dar Bornescu a respins mingea expediată de atac

• VIDEO / ”VIKTORIA” de senzație a Petrolului! Viktoria Plzen - Petrolul Ploiești 1-4 (1-3) 181

Petrolul s-a calificat în stil de mare campioană în play-offul Liga Europa. ”Lupii galbeni” au învins Viktoria Plzen cu 4-1 în deplasare după o evoluție senzațională, după ce terminase la egalitate (1-1) partida de la Ploiești. Teixeira a deschis scorul, după ce i-a luat fața unui fundaș advers (20), iar Mutu a mărit diferența cu un șut senzațional de la 25 de metri (38). Pilar a redus din handicap cu un șut de la 14 metri (41), iar De Lucas a readus Petrolul în avantaj, după un ”assist” al lui Mutu (44). Tamuz a stabilit scorul final  cu un șut de la 20 d

• VIDEO / Victorie ratată în prelungiri! Petrolul Ploiești - Viktoria Plzen 1-1 (0-0) 185

Petrolul a terminat la egalitate (1-1) prima manșă a turului III preliminar al Liga Europa împotriva cehilor de la Viktoria Plzen. Partida a fost extrem de echilibrată, cu ocazii de ambele părți. În prima repriză cele două echipe și-au împărțit ocaziile, dar Nepomuceno (18, 41, 45), Tamuz (44), respectiv Horvath (9, 40) și Bakos (14) nu au putut să deschidă scorul. Repriza secundă a fost la fel de echilibrată, dar Hoban (68), Tamuz (78), Vanek (52), respectiv Prochazka (71), Bako

• Start lansat în noul sezon! FC Brașov - Petrolul Ploiești 0-1 185

Petrolul a început cu dreptul noul sezon de Liga I. Jucătorii antrenaţi de Răzvan Lucescu s-au impus pe terenul Braşovului, scor 1-0.  Filipe Teixeira a reușit, în minutul 38, o cursă solitară de peste 40 de metri şi l-a învins cu un șut plasat pe Florin Iacob portarul gazdelor. În minutul 72, Toto Tamuz a vrut  să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Atacantul ploieștenilor a driblat tot ce i-a ieșit în cale, dar a şutat peste poartă. Cu cinci minute înainte de final, Adrian Mutu a obţinut o lovitură de pedeapsă, după un fault în careu comis de

• ” Lupii” sunt în turul trei al Ligii Europa! Flamurtari Vlore - Petrolul Ploiești 1-3 (1-1) 160

Petrolul s-a calificat în turul III preliminar al Ligii Europa, după victoria obţinută în faţa echipei albaneze, Flamurtari, scor 3-1. După o evoluţie bună în tur (2-0), “lupii galbeni” nu dezamăgesc şi obţin un nou rezultat excelent. Flamurtari a deschis scorul, în minutul 37, prin Lena. Avantajul albanezilor a durat, însă, doar două minute, pentru că Teixeira a restabilit egalitatea cu un şut de la 16 metri. La reluare, “lupii galbeni” şi-au creat mai puţine ocazii, dar tot au reuşit să înscrie.