VIDEO / Revenire pe podium! Petrolul - Gaz Metan 1-0

Petrolul avea nevoie de victorie, pentru a urca, cel puţin pentru o zi, pe locul 3 în Liga I. Şi, după cum a început partida, ”lupii galbeni” au arătat că sunt nerăbdători să facă acest lucru. Teixeira a şutat de la 20 de metri, lateral stânga, şi Buchta a respins în corner la începutul partidei (5). Astafei a adus victoria ploieştenilor, după o fază de cascadorii râsului. Portarul Buchta a degajat exact în atacantul prahovenilor şi mingea a intrat în poartă (12). N’Koyi (24) şi Satli (45) au ratat în prima repriză şansa de a mări avantajul gazdelor. În repriza secundă, Albin (69) şi Filip (72), respectiv C. Petre (61) şi Curtean (74) au ratat ocaziile avute. Petrolul câştigă cu 1-0 şi trece, cel puţin până duminică seara, pe locul 3 în clasament.