” Lupii” sunt în turul trei al Ligii Europa! Flamurtari Vlore - Petrolul Ploiești 1-3 (1-1)

Petrolul s-a calificat în turul III preliminar al Ligii Europa, după victoria obţinută în faţa echipei albaneze, Flamurtari, scor 3-1. După o evoluţie bună în tur (2-0), “lupii galbeni” nu dezamăgesc şi obţin un nou rezultat excelent.
Flamurtari a deschis scorul, în minutul 37, prin Lena. Avantajul albanezilor a durat, însă, doar două minute, pentru că Teixeira a restabilit egalitatea cu un şut de la 16 metri. La reluare, “lupii galbeni” şi-au creat mai puţine ocazii, dar tot au reuşit să înscrie. În minutul 82, De Lucas și-a adus echipa în avantaj, iar în minutele de preungire, Priso a stabilit scorul final. Petrolul obţine calificarea în următoarea fază a competiţiei şi aşteaptă confruntarea cu echipa cehă Viktoria Plzen.