Start lansat în noul sezon! FC Brașov - Petrolul Ploiești 0-1

Petrolul a început cu dreptul noul sezon de Liga I. Jucătorii antrenaţi de Răzvan Lucescu s-au impus pe terenul Braşovului, scor 1-0.
Filipe Teixeira a reușit, în minutul 38, o cursă solitară de peste 40 de metri şi l-a învins cu un șut plasat pe Florin Iacob portarul gazdelor. În minutul 72, Toto Tamuz a vrut  să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Atacantul ploieștenilor a driblat tot ce i-a ieșit în cale, dar a şutat peste poartă. Cu cinci minute înainte de final, Adrian Mutu a obţinut o lovitură de pedeapsă, după un fault în careu comis de Aganovici. ”Briliantul” a executat dar a ratat, tânărul portar al stegarilor ghicindu-i colțul. Până la final, “stegarii” au căutat golul egalizator, dar fără succes.Următoarea partidă a Petrolul...