Carolina Ciubotaru în grădina din fața Palatului Culturii din Iași.
Header: „Orașul studenției… unde fiecare colț își are povestea sa” (Carolina Ciubotaru).
Articolul oficial: Carolina, basarabeanca din Atlasul Frumuseții: „M-am simțit la Iași, mereu ca acasă, chiar uneori mai bine…”
Carolina Ciubotaru, originară din Chișinău, a oferit un interviu publicației ROMÂNIA BREAKING NEWS. Răspunsurile la întrebări au fost oferite colegului nostru, Tudor Vișan-Miu, în curând doctorand al Universității din București (Școala Doctorală de Istorie). Povestea se referă la actualitatea momentului și continuă ceea ce publicul a aflat din interviul Carolina, moldoveanca din ”Atlasul Frumuseții” [Jurnal de Chișinău, 22 ianuarie 2016].
Născută la Hîncești (19 iunie 1997) și stabilită la Chișinău împreună cu familia, Carolina Ciubotaru a absolvit Liceul de Creativitate și Inventică “Prometeu-Prim”, unde a făcut parte și din corul liceului. Prezența ei a devenit cunoscută în spațiul public odată cu includerea ei în faimosul „Atlas al Frumuseții. Femeile lumii în 500 de portrete”, reunind o serie de instantanee ale fotografului Mihaela Noroc, editat în anul 2017 de Editura Humanitas. Cu acest prilej a oferit o serie de interviuri unor agenții de presă locală.
După absolvirea liceului (Promoția 2016), Carolina Ciubotaru, inițial atrasă de farmacologie, s-a decis pentru marketing și management. Astfel, a trecut vama de la Prut și a urmat studii universitare la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor (Promoția 2019). Acolo a studiat managementul și a fost o studentă dedicată, așa cum cititorii vor putea constata din puritatea gândurii unei domnișoare care împlinește noul proverb, ”Fetele din Basarabia sunt o bucurie”. În prezent, își continuă studiile în România (UE), urmând masterul de achiziții, distribuție și logistică la FEAA, dar în același timp activează profesional acasă, în Republica Moldova.
Carolina Ciubotaru surprinsă într-un moment de atenție și implicare, la un local din Chișinău. Foto Roman Friptuleac/2020.
Carolina Ciubotaru: „Decizia de a-mi face studiile la Iași a fost cea mai bună decizie luată până în prezent. (…) Am simțit un respect enorm din partea profesorilor față de studenții basarabeni. (…) M-am simțit la Iași mereu ca acasă, chiar uneori mai bine.”
Primul semestru din anul întâi a fost perioada de adaptare, încă aveam un sentiment de sfială din cauza accentului. Mi s-a întâmplat o dată, în timpul unui curs, în auditoriul plin, să răspund la o întrebare adresată de profesor. Chiar dacă răspunsul a fost corect, acesta m-a ascultat, mi-a zâmbit drăguț… Și apoi a ascultat răspunsul altui coleg, care a zis aceeași chestie însă cu alte cuvinte, și profesorul i-a spus ca a dat un răspuns corect, chiar dacă eu spusesem aceeași idee anterior doar că într-un mod diferit, pe care profesorul nu a înțeles-o întocmai așa cum o enunțasem. Nu a făcut-o intenționat profesorul, a și reacționat foarte ok, însă eu m-am simțit cam prost pe moment și din aceasta cauza mi s-a întipărit acest episod.
Între timp, m-am adaptat și eu, s-au adaptat și colegii, și profesorii la accentul nostru, iar în anul doi nici nu mai depuneam efort să îmi schimb accentul ca să fiu înțeleasă. Totul a început să se combine perfect. Nu am avut nici o situație de conflict cu alte persoane, m-am simțit la Iași mereu ca acasă, chiar uneori mai bine.
Desigur, au fost cazuri când studenții basarabeni nu se puteau adapta mediului de acolo, pentru că au pornit de la început cu un comportament de superioritate și refuzau să colaboreze cu cei din jur.
Eu am avut o experiență foarte frumoasă. Acolo am înțeles
cum e să trăiești singură, cum e să trăiești la cămin și cât de
mult contează să ai o persoana de încredere lângă tine. Cred ca
asta și mi-a făcut experiența mai frumosă, oamenii care au fost pe
aceeași undă cu mine.
Dragă Carolina,
Carolina Ciubotaru în Grădina Botanică din Chișinău, în timpul unei filmări. Foto Roman Friptuleac/2020.
Acesta este piesa care descrie 100% sentimentul meu de a fi basarabeancă, dacă e corect așa de spus! Versurile sunt scrise de Aurelian Silvestru, el fiind ai directorul liceului în care mi-am făcut studiile toți 12 ani! Solista sunt eu. Mereu îmi dădeau lacrimile când interpretam această piesă, mai ales când auzeam publicul cum cânta cu mine.
VIDEO. GRUPUL CORAL „PROMETEU” din Chișinău, a venit la Iași să cu prilejul Festivalului, „Grigore Vieru” din 17-18 mai 2016.
Ceea ce însă rămâne esențial de sesizat este faptul că ea, ca atâtea alte basarabence, este devotată unor valori și modele pe care, în loc de a le numi, mai degrabă le-am iubi așa cum sunt.”
Carolina Ciubotaru ca domnișoară de onoare la o nuntă a unei prietene, la Chișinău. Fotografie de pe profilul personal de Facebook.